Severní Amerika

Zlaté město svobody a lásky

San Francisco je malé město s velkým dopadem, které se nachází na severním konci stejnojmenného poloostrova, podél zálivu San Francisco Bay v Tichém oceánu.

Má rozlohu něco málo přes 100 km2 a má necelý milion obyvatel. Nicméně se uvažuje finanční a kulturní centrum Kalifornie, ale také centrum liberálního myšlení v USA. Během „Léta lásky“ v roce 1967 se San Francisco stalo epicentrem revoluce hippies. Město se může pochlubit četnými atrakcemi, krásnými čtvrtěmi, parky, plážemi a muzei.

San Francisco se nachází na více než 50 kopcích, po kterých jsou pojmenovány některé čtvrti. Je známý častým výskytem mlhy, chladným létem, lanovkami a strmými kopcovitými ulicemi, z nichž jedna se stala hlavní turistickou atrakcí – Lombardská ulice. A tady je to, co byste si v kalifornském Golden City neměli nechat ujít.

San Francisco se nachází na více než 50 kopcích, po kterých jsou pojmenovány některé čtvrti

 

Most Golden Gate

Je nejfotografovanější atrakcí města a jedním z jeho symbolů Golden Gate Bridge v sanfranciském zálivu. „Zlatá brána“ má ve skutečnosti oranžovou barvu a je fascinující pohled ve dne, ale i v noci, když je zapnuté osvětlení. Když byl otevřen v roce 1937, byl to největší visutý most na světě. Spojuje město s okres Marin a denně ji projede 110 000 aut. Po obou stranách jsou stezky pro pěší a cyklisty, jejichž oblíbeným cílem je nedaleké městečko na pobřeží – Sausolito. Pro ty, kteří chtějí most fotografovat, existuje několik výhodných vyhlídkových bodů, z nichž některé se nacházejí čtvrť Nob Hill, známý pro své staré viktoriánské budovy. Most je pro pěší a cyklisty otevřen pouze přes den. Na druhou stranu, v Marin County je skvělé místo k fotografování (a také k návštěvě). Národní rekreační oblast Golden Gate (Národní rekreační oblast Golden Gate).

Golden Gate Bridge je symbolem San Francisca

 

Ostrov Alcatraz

Notoricky známý Vězení Alcatraz, která se nachází na stejnojmenném ostrově v Sanfranciském zálivu, je nyní uzavřena. Je známé svými slavnými vězni, z nichž nejznámější byl Al Capone. Byl v provozu asi třicet let a po jeho uzavření byl v roce 1973 znovu otevřen jako turistická atrakce. Na ostrov se dostanete trajektem a během jízdy si můžete poslechnout audionahrávky o historických faktech a zajímavostech souvisejících s věznicí, ale i výpovědi bývalých dozorců a vězňů. Dnes je Alcatraz oblíbený také jako sídlo mnoha ptáků.

Fisherman’s Wharf

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických oblastí města. Pokud máte jen jeden den na prohlídku San Francisca, Fisherman’s Wharf je atrakce, kterou musíte vidět. Stará část města, kdysi známá jako San Francisco’s Little Italy, je známá svými obchody, restauracemi a krásným prostředím na nábřeží. Nachází se zde několik atrakcí, mezi které patří Muzeum Madame Tussauds, Musée Mécanique, Ripleyovo muzeum Věřte tomu nebo ne a náměstí Ghirardelli. Na lavici obžalovaných Molo na Hyde Streetkterý je dnes známý jako Národní mořský park San Francisco, kotví rekonstruované a restaurované lodě z 19. a 20. století, včetně slavných ponorek z druhé světové války. Na Dok 39 je zde více než 130 obchodů a restaurací s vynikajícím výhledem na město.

Lanovka

Lanovka byla zavedena v roce 1873, aby pomohla obyvatelům snáze překonat četné kopce, na kterých město leží. Dnes je v provozu jen pár linek, které mají od roku 1964 statut národní památky. Jsou nejznámější cesty Powell-Mason a Powell-Hydea lanovkou se můžete vyvézt k mnoha hlavním atrakcím, jako je Fisherman’s Wharf, náměstí Ghirardelli, Nob Hill a Lombard Street.

Lanovka v San Franciscu je chráněna jako národní památka

 

Park Golden Gate

Golden Gate Park je velká zelená plocha v srdci San Francisca a je považována za plíce města. Je domovem fenomenálních muzeí a zahrad a byl postaven v roce 1871 na místě, kde bývaly písečné duny. Dnes je park známý na síť pěších a cyklistických stezeka jsou nejnavštěvovanějšími atrakcemi de Young Museum of Fine Arts, California Academy of Sciences Museum s akváriem Steinhart, japonskou zahradou a botanickou zahradou v San Franciscu. Skvělý způsob, jak objevovat a relaxovat, je půjčit si kolo.

Golden Gate Park se nachází v centru San Francisca

Čínská čtvrť

San Francisco je známé nejstarší čínská čtvrť v Severní Americe a největší mimo Asii. Bylo téměř úplně zničeno při hrozném zemětřesení a požáru, které město zasáhlo v roce 1906, ale poté bylo zcela přestavěno v čínském stylu, krásnější než předtím. S četnými čínskými obchody, starožitnictvími, tradičními lékárnami, chrámy, dílnami a obchody se suvenýry se čínská čtvrť stala jednou z hlavních atrakcí San Francisca. Včas čínský Nový rok zde je největší oslava tohoto svátku v USA a hlavní třída pro turisty je Grant Ave.

Muzeum moderního umění

Po rozsáhlé rekonstrukci, Muzeum moderního umění v San Franciscu (SFMOMA) otevřena v roce 2016 s trojnásobnou výstavní plochou. Má 10 pater, a návštěva galerie v přízemí je zdarma. V nových prostorách byla stálá expozice obohacena o tisíce nových uměleckých děl a v průběhu roku jsou v ní pořádány četné dočasné i hostující výstavy.

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo v roce 2016 otevřeno San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA).

 

Muzeum asijského umění

Muzeum asijského umění je jedním z nejvýznamnějších ve městě. Otevřena byla v roce 1966 a tvořila ji základní kolekce součástí soukromé sbírky sběratel Avery Brundage, jehož účelem bylo „postavit most mezi Východem a Západem“. Po jeho smrti v roce 1975 byl muzeu darován zbytek cenné sbírky a mezitím byly vytvořeny bohaté sbírky keramiky, soch, obrazů, bronzových a nefritových předmětů a architektonických fragmentů z Japonska, Koreje, Číny, Indie, Íránu a vznikly další asijské kultury. Předměty pokrývají historické období více než 6000 leta plánuje se rozšíření muzea o nový pavilon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *