Severní Amerika

New Orleans – město karnevalu, jazzu a voodoo

Největší město federálního státu Louisiana je zároveň jedním z nejstarších měst v USA. New Orleans se nachází v deltě řeky Mississippi k Mexickému zálivu a vyznačuje se specifickými tradicemi, kulturou, gastronomií a dokonce i náboženskými praktikami.

Bylo založeno Francouzi v roce 1718, chvíli patřilo Španělům a poté se opět stalo Francouzem. V roce 1803 jej prodal do USA sám Napoleon a poté začal jeho prudký růst a rozvoj velkého přístavu. Bylo centrem pěstování bavlny a cukrové třtiny, ale bohužel i obchodu s otroky.

Vzhledem ke specifické pozici, mezi řekou Mississippi a jezerem Pontchartrain, ale i četné okolní bažiny, město již nemělo prostor pro další rozvoj, proto byly na počátku 20. století vybudovány odvodňovací systémy pozemků s náspy a přehradami. Bohužel se to ukázalo jako zvláště přitěžující okolnost, když New Orleans udeřilo v roce 2005 jeden z nejsilnějších hurikánů v historii – Katrina. Hurikán protrhl hráz směrem k řece a jezeru a město bylo zaplaveno.

New Orleans City Business Center

 

Vzhledem k tomu, že se voda nachází pod hladinou moře, nemohla přirozeně odtékat, takže její části byly pod vodou celé měsíce, dokud nebyly přehrady přestavěny a voda nebyla odčerpána. Město se z této velké rány stále vzpamatovává a z 1,5 milionu obyvatel, kteří tam žili před katastrofou, je jich dnes něco přes 300 000.

Přesto se město známé jako „Big Easy“ postavilo na nohy a zůstalo jedna z oblíbených amerických turistických destinací. Zde je jen několik důvodů, proč stojí za návštěvu.

New Orleans se pomalu vzpamatovává po strašlivém hurikánu Katrina

 

Kultura

Jedinečnou směs francouzské, španělské a afroamerické kultury, která existuje v New Orleans, nelze zažít nikde jinde na světě. Kreolské dědictví je fascinující a návštěvníci se o něm mohou dozvědět více v muzeu Historická kolekce New Orleans. Tato instituce se věnuje zachování kultury města. Mnozí z obyvatel jsou potomky původních osadníků francouzské Louisiany a stále mluví kreolskou francouzštinou. Je to srdce města Francouzská čtvrťznámý svou zachovalou koloniální architekturou a nočním životem Bourbon Street. Mezi hlavní atrakce Francouzské čtvrti patří historický park Jackson Squarekatolík Katedrála sv. Louis (Katedrála St. Louis) a francouzský trh.

Katolická katedrála je jedním ze symbolů New Orleans

 

Hudba

New Orleans je známé pro svůj význam pro svět hudby. Díky prolínajícím se evropským, africkým a latinským vlivům zde v koloniální éře začalo vznikat unikátní hudební dědictví. Evropské hudební nástroje a africké rytmy se na počátku 20. století spojily v nový hudební směr, který dobyl svět – jazz se narodil v New Orleans. Později bylo toto město důležité i pro rozvoj blues. Po celém městě si můžete užít živé koncerty. Pocházejí z kaváren a barů zvuky dixielandujedinečný jazzový směr, a nejlepší koncerty jsou samozřejmě ve Francouzské čtvrti. New Orleans Jazz Historic Park se nachází ve čtvrti Tremea jednou z nejvýznamnějších městských manifestací je Jazzový festival která každoročně přitahuje renomované hudebníky, ale i mladé jazzové naděje.

Pouliční hudebníci v New Orleans

 

Mardi Gras

Mardi Gras je ten správný čas navštívit New Orleans, pokud máte rádi zábavu a dobré časy. Je to však také doba velkých davů a ​​výrazně dražších cen ubytování. Festival se slaví po celé Louisianě a nejlepší čas je v New Orleans. Slaví se dva týdny, až do začátku velikonočního půstu a ve městě v tomto období panuje veselá karnevalová atmosféra s kostýmovanými průvody a plesy.

Mardi Gras je karneval v New Orleans, který se koná každý rok

 

Gastronomie

Obyvatelé New Orleans jsou obzvláště hrdí na svou kuchyni. Mezi jídla, která zde musíte vyzkoušet, patří gumbo – druh guláše s okra, jambalaya – pokrm z masa, zeleniny a rýže, ale i ta pověstná přecpaná po‘ chlapci a muffuletta sendviče. Nechybí ani různé speciality z ryb, krevet a korýšů, ale i ty tradiční želví polévka. Oblíbené sladkosti jsou slavné beignetspodobně jako naše kolíčky na prádlo.

New Orleans je hrdé na své speciality kreolské kuchyně

 

Jižní pohostinnost

Jižané jsou také známí jako pohostinní hostitelé, a tak tomu bylo před několika lety New Orleans zvolilo druhé nejpohostinnější město v USA, po San Franciscu. Místní jsou přátelští, ochotní pomoci a dobře poradit a také vás nasměrovat do jejich oblíbené restaurace nebo baru. Nutno však podotknout, že ačkoliv patří k nejpohostinnějším, New Orleans nepatří mezi nejbezpečnější města v USAproto je návštěvníkům doporučeno dbát obvyklé opatrnosti zejména v turistických oblastech a při nočních vycházkách.

Obyvatelé New Orleans jsou hrdí na svou jižanskou pohostinnost

 

Voodoo

Město je známé zvláštní náboženskou praxí známou pod jménem Louisianské voodoo. Otroci ze západní a střední Afriky si s sebou do Louisiany přinesli své náboženské rituály a praktiky a postupem času, pod mnoha dalšími vlivy, vyvinuli jedinečné nové náboženství, které zahrnovalo prvky křesťanství a víry ve světce. Rituály se provádějí v kreolštině se zpěvem tradičních písní. Dnes se návštěvníci mohou dozvědět více o voodoo návštěvou New Orleans Historic Voodoo Museum.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *