Afrika

Zajímavosti starověkého království faraonů





Egypt je jedinečnou turistickou destinací, která návštěvníkům nabízí kombinaci těch nejrozmanitějších zážitků – od odpočinku na písečné pláži, přes pozorování hvězd v poušti, až po objevování starověkých faraonských hrobek a jedněch z nejstarších křesťanských klášterů na světě.

Jeho letoviska u Rudého moře, jako kupř Hurghada a Sharm El Sheikh, nabízí turistům špičkové pláže, hotely a potápěčské lokality světové třídy. Plavba po Nilu, výlet do pouště, návštěva starého Káhirauvolněný Asuán nebo moderní a rušné Alexandriestejně jako některé z nejstarších křesťanských svatyní na světě jsou jen některé z autentických zážitků, které Egypt nabízí.

Egypt je však známý především jako země faraonů. Pozůstatky fascinující starověké civilizace, která po staletí uchvacovala představivost a inspirovala lidstvo, jsou ve skutečnosti její největší poklady. Monumentální chrámy, hrobky a památky, které svědčí o někdejší moci a velikosti Egypta, jsou oblíbenými turistickými cíli. Kromě archeologických nalezišť zde turisté najdou i moderní interaktivní expozice, které přiblíží fascinující svět faraonů. Představujeme vám jen některá z nejvýznamnějších míst, která svědčí o slávě mocného království, na jehož troskách se zrodil moderní Egypt.

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze jsou symbolem Egypta, nejstarší a jediné sedm divů starého světa která stále existuje. Monumentální komplex s neméně fascinující socha Sfingy přitahuje pozornost a inspiruje lidstvo po tisíce let, takže i staří Řekové se o něm zmiňovali jako o zázraku a obdivovali ho. Pyramidy, postavené jako hrobky pro egyptské faraony, jsou stále zahaleny tajemstvím a obsahují tajemství, která archeologové dosud neodhalili. Jsou umístěny na náhorní plošině Gíza poblíž Káhiry, v nekropoli starověkého egyptského hlavního města Memphis. Kromě pyramid se v komplexu nachází i menší místa a hrobky egyptských hodnostářů. To je bezpochyby největší turistická atrakce Egypta a při návštěvě Káhiry musíte udělat.

Pyramidy v Gíze jsou symbolem Egypta

 

Luxor, Karnak a Údolí králů

Luxor je město na Nilu v bývalém Horním Egyptě, kolem kterého je na relativně malém území soustředěno nejvíce archeologických nalezišť. Proto bývá někdy označováno jako největší archeologické muzeum v přírodě. Většina turistů zde začíná nebo končí Plavba po Nilu. V samotném Luxoru, který se nachází na místě bývalých Théb, centra moci faraonů Nové říše, se nachází monumentální chrámový komplex zasvěcený bohu Amonovijeho manželky Mut a syna Konse, která se protáhla na několik století.

Karnak je vesnice pár kilometrů od Luxoru, kde se nachází severní polovina pozůstatků Théb. O monumentalitě a důležitosti komplexu vypovídá fakt, že jej postavilo 30 faraonů.

Je naproti Thébám, na západním břehu Nilu Údolí králů, fascinující místo, kde byli po dobu 500 let pohřbíváni faraoni a hodnostáři. Do dnešního dne byly objeveny 63 hrobůz nichž je nejznámější Tutanchamon. Pro jejich mimořádnou hodnotu, ale také z obavy, že by mohly být poškozeny, není mnoho hrobek přístupných veřejnosti. Turistům je totiž přístupných pouze 18 hrobek, včetně Tutanchamonovy, na kterou se kvůli její oblíbenosti kupuje speciální vstupenka.

Karnak je vesnice pár kilometrů od Luxoru, kde se nachází severní polovina pozůstatků Théb

 

Abu Simbel

Na levém břehu Nilu, v oblasti, která bývala Dolním Egyptem (poblíž dnešní hranice se Súdánem), se nachází Abu Simbel, komplex sestávající ze dvou velkých chrámů vytesaných do skály. Postavil je jeden z nejmocnějších faraonů Ramses II. Velký chrám je zasvěcen bohům Amonovi, Ptahovi a Ra-Harakhtovi a menší je zasvěcen bohyni Hathor a byl zde také hrob královny Nefertari. Lokalita je známá svou kolosálností sochy Ramsese, výjimečně vymalovaný interiér chrámů, ale také pro jednu zajímavost. Totiž kvůli stavbě Asuánské přehrady v roce 1969 byly chrámy přesunuty z původního místa na vyšší místo, aby nebyly zničeny. Během čtyřleté operace pod vedením UNESCO byly chrámy rozřezány na bloky a pečlivě přemístěny a zrekonstruovány. Dnes se najdou na Násirově jezeře.

Na levém břehu Nilu, v bývalém Dolním Egyptě (nedaleko dnešní hranice se Súdánem), se nachází Abu Simbel

 

Egyptské muzeum

Na Náměstí Tahrir, v samém centru Káhiry, je největší muzeum starověké egyptské historie a umění na světě. Vlastní více než 160 000 položek, a největší atrakcí jsou poklady Tutanchamonovy hrobky, 27 královských mumií a místnost zasvěcená faraonu Achnatonovi. Milovníci historie si však užijí každý krok, protože všechny sbírky od pravěku až po řecko-římské období jsou skutečně fascinující. Mimochodem, na rok 2021 je oznámeno otevření nového Velké egyptské muzeum na náhorní plošině Gíza, která by se měla stát novou světovou turistickou atrakcí.

Na náměstí Tahrir, v samém centru Káhiry, se nachází největší muzeum starověké egyptské historie a umění na světě

 

Chrám v Abydu

Dnešní vesničané El-arab-el-Maduma nachází se na místě bývalého staroegyptského svaté město Abydos. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi jako místo královských hrobek prvních dvou královských dynastií a centrum uctívání boha Osirise, který zde byl podle legendy zabit a pohřben. Chrám zasvěcený Osirisovi, je jedním z největších archeologických pokladů. Je pokryta starověkými nápisy v hieroglyfech a fascinujícími malbami. Bylo rozšířeno a zkrášleno mnoha faraony, včetně Ramsese II. a Thutmose III. Chrám Seti I je také známé svou krásou, ale také slavným seznamem králů, který se zde našel a který pomohl rozluštit bohatou a složitou historii starověkého Egypta. Do Abydosu, který je mnohem méně navštěvovaný než Luxor a kde nejsou žádné davy, je také vidět faraonské hrobky ze čtvrtého tisíciletí před křesťanskou érou.

 

Dnešní vesnice El-arab-el-Maduma se nachází na místě bývalého staroegyptského svatého města Abydos. 





Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *