Afrika

Příběhy z Maroka: Agadir

Předvečer. Zatímco letadlo se blížilo k Agadiru Marrakesh zamžoural do dálky jako posedlý. Jako kouzelná lampa, která čeká, až se otře a uvolní ducha plnícího přání. Mihotavé světlo čtvrtého největšího marockého města zbystří a přiblíží kouzlo jeho náměstí, ulic a zvláštní záři v očích jeho obyvatel za pár dní, až se do něj vrátíme po souši.

Bin Thiều na Unsplash

Pozdní podzim přinesl z Atlantiku jemnou vůni soli a jódu, příjemné oceánské ticho, které tu a tam přerušilo krákání racků. Přístavní město chystal se na odpočinek a my jsme byli netrpěliví poznávání země, jejíž název podněcuje fantazii a probouzí touhu zůstat co nejdéle na terasách střech riád (tradičních marockých vícepatrových domů), kde budeme většinou pobývat, v noci, které voní datlemi, mátou a arganovým olejem.

Nejkrásnější ozdobou Agadiru je jeho pobřeží, které je ve tvaru protáhlého půlměsíce spojeno s Atlantským oceánem. Písečná pláž dlouhá několik kilometrů, s níž si příliv a odliv neustále hraje na schovávanou, by mohla uspokojit choutky turistů i náročnějších chutí. Vítáni jsou příznivci vodních sportů, jejichž hlavním spojencem je vítr, zvláště uvážíme-li, že je neoficiální hlavní město surfování v Maroku Tagazout (Taghazout) jen 23 km severně od města.

Tagazut

 

Agadir – záchrana před horkem letních měsíců

Když se vedro ve vnitrozemí Maroka během letních měsíců stane nesnesitelným, je mnoho lidí, kteří hledají útočiště právě zde, mezi vlny, baldachýny, lehátka a rákosové závěsy. Pěkně zdobené, dokonce i pro evropské standardy moderní promenáda s restauracemi, cukrárnami a bary, uvádí Agadir na mapu moderního a módního přístavu a turistických center severní Afriky. Svědčí o tom luxusní hotely s elegantními apartmány, zahradami a bazény obklopenými řadami palem.

Na druhé straně břehu, nad přístavem je kopec a na něm kazba. V zemích Maghrebu (oblast afrického kontinentu, která zahrnuje země Západní Sahara, Alžírsko, Tunisko, Libye a v menší míře Mauritánie) má slovo kazba několik významů. Konkrétně v Maroku se jim říká opevnění v pohoří Atlas, to západní pohoří, které se táhne 2300 km napříč severozápadní Afrikou přes několik zemí. Samotný Agadir vděčí za svůj název berberskému výrazu pro opevnění, v tomto případě skladiště obilí, které se zde nacházelo.

S dvě stě metrů vysokým kopcem a mohutným opevněním se rozprostírá inspirativní výhledy na přístav, pláž a město. Byl postaven v polovině 16. století za účelem ochrany obchodu v přístavu před lupiči a piráty. Nejprve zde měli své obchodní kanceláře a pobočky portugalští a poté nizozemští obchodníci. Po ničivého zemětřesení, které zasáhlo Agadir v roce 1960 ve kterém zemřel každý třetí obyvatel, z toho téměř 15 000, téměř vše, co bylo od narození Agadiru pracně vybudováno, se proměnilo v prach. Téměř všechno kromě kasby. Hrozné vzpomínky na nejničivější zemětřesení v dějinách Maroka jsou uloženy v Pamětním muzeu převážně na černobílých fotografiích.

Na podlaze středověké pevnosti je tucanem napsána barva saharského písku přes celý kopec, takže je vidět z jakéhokoli místa od pobřeží. velkými písmeny v arabštině „Bůh“, „Král“ a „Lidé“.

Marocký král – milovaný a respektovaný

marocký Král Muhammad VI je respektován a milován mezi obyvateli země, jejíž jméno by se dalo přeložit jako „království západu“ nebo „království večera“. Muhammad bin Al Hasan, jak zní celé jméno Jeho Výsosti, osmnáctý je králem vznešené alawitské dynastie který stále vládne Maroku z roku 1666a to i v obdobích, kdy bylo Maroko francouzskou kolonií.

Zarámované fotografie, plakáty a nástěnné malby s jeho portréty nebo celou jeho postavou jsou nepostradatelnou barvou na bankovkách marockých dirhamů, téměř v každém obchodě, restauraci, knihkupectví, směnárně nebo hotelové recepci a ve školách, na vysokých školách, ve státních úřadech nebo na letištích nemluvě. letiště.. Silný argument pro legitimitu jeho vlády, vlády dynastie, ke které patří, i těch, která mu předcházela (Idrisidové, Umajjovci, Almorávidové, Almohádové, Merinidové, Saadi), spočívá v přesvědčení, že jsou přímými potomky proroka Mohameda prostřednictvím jeho dcery Fatimy. Král Mohammed VI. je hlavou parlamentní monarchie, ve které král jmenuje premiéra, všechny ministry a je nejvyšším náboženským vůdcem. Po jeho smrti v červnu 1999 vystřídal svého otce, barevného krále Hasana II. Vzdělání získal na univerzitách v Rabatu, Bruselu, Nice a je považován za prozápadního panovníka, jehož hlavním cílem je modernizace země.

Místo, kde slunce svítí 340 dní

Výraznost, módní a metropolitní kouzlo Agadiru, ve kterém Slunce svítí 340 dní v roce, obsahují některé zajímavé řádky z minulosti. Napětí mezi evropskými velmocemi doutnalo a my víme, kde, kdy a jak v roce 1914 vybuchlo.

Jenomže o pár let dříve mohly evropské velmoci velmi snadno vyrazit do války na samém okraji „starého“ kontinentu, přímo v Maroku a okolí.

Svévolné vykořisťování všech možných druhů zdrojů afrického kontinentu a jeho neúměrné rozdělování mezi chamtivé evropské republiky, království a říše vyústilo ve dvě takzvané marocké krize, ohniska, které mohly zatáhnout do války celý svět nebo alespoň Evropu. . První se konala ve městě Tanger (nebo Tangier) v roce 1905 a druhá v Agadiru v roce 1911. Poté, kvůli blízkosti Gibraltaru, vplula do jeho strategicky mimořádně důležitého přístavu loď. Byl to dělový člun – válečná loď „Panther“, s vlajkou Německé říše, obrněným prstem v oku francouzských kolonizátorů. Požáry obou krizí byly uhašeny v Alsaceiras a Fez, na konferenci a mírové dohodě. Ale o několik let později bylo jasné, že válka je na spadnutí a že ve skutečnosti jen čekají na další příležitost.

Je třeba poznamenat, že jsou v Agadiru v letech 1954-1956. jel závody Velké ceny Marokaa že v roce 1959 Anartosis Onassis zastavil se svou jachtou v přístavu Agadir ve společnosti neméně, ne méně než Winstona Churchilla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *