Afrika

9 zajímavostí, které jste o Zanzibaru nevěděli

Poznejte ostrov koření, kde je jiné počasí, všichni se slušně zdraví a odpoledne popíjejí čaj…

Kultura a náboženství

Zanzibar je poloautonomní region a ostrov v Indickém oceánu. Ačkoli oficiálně patří Tanzanii, téměř ve všech aspektech – v politice, náboženství, kultuře a dokonce i v jídle – se od této země liší, píše National Geographic Serbia. Na východním pobřeží Afriky a přidružených ostrovech žije svahilský lid – který také mluví stejnojmenným svahilským jazykem. A zatímco křesťané, muslimové a původní obyvatelé žijí v kontinentální Tanzanii, na Zanzibaru, který po staletí ovládal Omán, obyvatelstvo je téměř výhradně muslimské. Dnes jsou ve většině vesnic a měst, kde převládá svahilština, základem života mešity a praktikuje se islám. Některá společenství však do svého náboženství začleňují prvky tradiční africké víry.

Zanzibar je základnou pro obchodníky z Afriky, Indie a arabských zemí, a koření se většinou obchoduje a místní obyvatelstvo se také zabývá zemědělstvím a rybolovem. Zanzibar má svého prezidenta a zákonodárný sbor, takže obyvatelstvo vůbec nemá pocit, že by patřilo do Tanzanie.

Měření času

Ve svahilské kultuře, nový den začíná před východem slunce, a ne o půlnoci, což znamená, že sedm hodin ráno je u nich vlastně 1 hodina a sedm hodin večer je jedna hodina v noci. U nich toto měření funguje, protože východ a západ Slunce je po celý rok relativně konstantní, protože Znazibar je blízko rovníku.

Pozdravy jsou pro ně velmi důležité

Pro turisty je to často matoucí – mají totiž předsudky a myslí si, že jim obyvatelé chtějí něco prodat. Nicméně tomu tak není. Pozdravy jsou součástí jejich kultury. Nejčastěji používané pozdravy jsou „Mambos“ a „Jambos“. zatímco „Shikamoo“ odkazuje na někoho, koho znají méně.

Stone Town – Kamenné město

Toto starobylé město bylo v roce 2000 prohlášeno za kulturní památku UNESCO. Toto půvabné městečko je ve skutečnosti malé bludiště, a přestože existují ulice, které mají jména, nikdo tyto názvy ve skutečnosti nepoužívá.

Tanzanie je jednou z nejoblíbenějších safari destinací v Africe

Pomalost

Život na Zanzibaru plyne pomalu. Pro někoho, kdo přichází zvenčí, jeho každodenní rutina, jako je pracovní doba, ne vždy dává smysl.

Období dešťů

Zanzibar jsou dvě období dešťů: dlouhý a krátký. Duha trvá od března do května, ale hned po ní následuje dlouhé a horké africké léto. Období krátkých dešťů, tedy krátkých přeháněk, nastává v listopadu a prosinci.

Příchutě světa

Zanzibar během staletí vystřídal mnoho vládců a taková historie přispěla k vytvoření jedné z nejzajímavějších afrických kuchyní. Indické, arabské, portugalské a africké kuchařské tradice jsou smíšené, a to vše s přítomností mnoha koření, které dalo Zanzibaru přídomek „ostrov koření“. Původní druhy jsou zde muškátový oříšek, skořice, černý pepř a hřebíček.

Kultura pití čaje

Nejčastěji se pije, když zapadá slunce a jedním z nejoblíbenějších je tangawizi – tzn zázvorový čaj s vanilkou.

Žádní lvi, sloni, žirafy…

Tanzanie je známá dechberoucími safari, ale ne Zanzibar. na Zanzibaru, svět divokých zvířat je pod vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *