Poznejte ostrov koření, kde je jiné počasí, všichni se slušně zdraví a odpoledne popíjejí čaj…
Kultura a náboženství
Zanzibar je poloautonomní region a ostrov v Indickém oceánu. Ačkoli oficiálně patří Tanzanii, téměř ve všech aspektech – v politice, náboženství, kultuře a dokonce i v jídle – se od této země liší, píše National Geographic Serbia. Na východním pobřeží Afriky a přidružených ostrovech žije svahilský lid – který také mluví stejnojmenným svahilským jazykem. A zatímco křesťané, muslimové a původní obyvatelé žijí v kontinentální Tanzanii, na Zanzibaru, který po staletí ovládal Omán, obyvatelstvo je téměř výhradně muslimské. Dnes jsou ve většině vesnic a měst, kde převládá svahilština, základem života mešity a praktikuje se islám. Některá společenství však do svého náboženství začleňují prvky tradiční africké víry.
Zanzibar je základnou pro obchodníky z Afriky, Indie a arabských zemí, a koření se většinou obchoduje a místní obyvatelstvo se také zabývá zemědělstvím a rybolovem. Zanzibar má svého prezidenta a zákonodárný sbor, takže obyvatelstvo vůbec nemá pocit, že by patřilo do Tanzanie.
Měření času
Ve svahilské kultuře, nový den začíná před východem slunce, a ne o půlnoci, což znamená, že sedm hodin ráno je u nich vlastně 1 hodina a sedm hodin večer je jedna hodina v noci. U nich toto měření funguje, protože východ a západ Slunce je po celý rok relativně konstantní, protože Znazibar je blízko rovníku.
Pozdravy jsou pro ně velmi důležité
Pro turisty je to často matoucí – mají totiž předsudky a myslí si, že jim obyvatelé chtějí něco prodat. Nicméně tomu tak není. Pozdravy jsou součástí jejich kultury. Nejčastěji používané pozdravy jsou „Mambos“ a „Jambos“. zatímco „Shikamoo“ odkazuje na někoho, koho znají méně.
Stone Town – Kamenné město
Toto starobylé město bylo v roce 2000 prohlášeno za kulturní památku UNESCO. Toto půvabné městečko je ve skutečnosti malé bludiště, a přestože existují ulice, které mají jména, nikdo tyto názvy ve skutečnosti nepoužívá.
Pomalost
Život na Zanzibaru plyne pomalu. Pro někoho, kdo přichází zvenčí, jeho každodenní rutina, jako je pracovní doba, ne vždy dává smysl.
Období dešťů
Zanzibar jsou dvě období dešťů: dlouhý a krátký. Duha trvá od března do května, ale hned po ní následuje dlouhé a horké africké léto. Období krátkých dešťů, tedy krátkých přeháněk, nastává v listopadu a prosinci.
Příchutě světa
Zanzibar během staletí vystřídal mnoho vládců a taková historie přispěla k vytvoření jedné z nejzajímavějších afrických kuchyní. Indické, arabské, portugalské a africké kuchařské tradice jsou smíšené, a to vše s přítomností mnoha koření, které dalo Zanzibaru přídomek „ostrov koření“. Původní druhy jsou zde muškátový oříšek, skořice, černý pepř a hřebíček.
Kultura pití čaje
Nejčastěji se pije, když zapadá slunce a jedním z nejoblíbenějších je tangawizi – tzn zázvorový čaj s vanilkou.
Žádní lvi, sloni, žirafy…
Tanzanie je známá dechberoucími safari, ale ne Zanzibar. na Zanzibaru, svět divokých zvířat je pod vodou.