Evropa

Vánoce v Curychu: nezapomenutelný zážitek

Vánoce v Curychu slibují všem cestovatelům nekonečnou paletu zážitků. Curych, příjemné místo na špičce jezera ve tvaru půlměsíce, je největším městem Švýcarska. Během Vánoc vyzařuje nepřehlédnutelný pocit úžasu a slavnosti, ožívá tradičními trhy, oslavami a událostmi a městskými, elegantními a současnými atrakcemi, od svérázných pop-up barů přes značkové nákupy až po bouřlivé vánoční zvuky. Advent v Curychu, městě, které má přímé lety ze Singapuru bez mezipřistání, si nesmíte nechat ujít.

Advent v Curychu: slavnostní požitek pro všechny smysly

Advent, období, které letos trvá od konce listopadu do 24. prosince, umožňuje návštěvníkům vychutnávat si radost z místních pochoutek na každých pár krocích – stánek s raclette, salaš zásobený fondue nebo prodejci známí jako Marroni, kteří pojídají čerstvě pečené kaštany. Na oficiální zahájení adventu se davy sbíhají na Bahnhofstrasse, aby byly svědky vánočního osvětlení „Lucy“, s více než 20 000 bílými, modrými a červenými LED krystaly podél slavné nákupní ulice, které ji zalévají světlem.

„Lucy“ na Banhofstrasse, obrázek od Switzerland Tourism„Lucy“ na Banhofstrasse, obrázek od Switzerland Tourism

Blikající světla jsou trvalým obrazem adventu v Curychu. Kromě „Lucy“ dělají z města nádherné prostředí pro večerní procházky i další instalace. Odbočte z Bahnhofstrasse na Rennweg, abyste viděli světla, která jako by se třepotala dolů jako sníh a podél klikatých uliček Neumarkt a Rindermarkt se třpytí pěkná malá barevná světla.

Plastové lahve hvězdy na náměstí Löwenplatz, obrázek Zürich TourismPlastové lahve hvězdy na náměstí Löwenplatz, obrázek Zürich Tourism

Vánoční hvězdy na náměstí Löwenplatz jsou vyrobeny z recyklovaných lahví, zatímco ve finančním centru Paradeplatz září fasáda budovy Credit Suisse a velký vánoční strom v teplých oranžových a červených odstínech. Jinde světelné show Illuminarium promítají přehlídku ohromujících 3D obrazů kolem vnitřního nádvoří Národního muzea, skvělý únik pro páry a vánoční stromek na elektrické kolo se třpytí v předměstí hlavního nádraží v Curychu.

Jedinečný hotel Noël (pojmenovaný podle francouzského slova pro Vánoce) se otevírá v tuto roční dobu. V hotelu se snoubí luxusní ubytování s uměleckým expresionismem a skládá se z 10 pokojů rozmístěných v 10 městských hotelech – včetně Hyatt Place a B2 Boutique Hotel – které sledují téma vánočního paradoxu.

Nalaďte se na sváteční atmosféru návštěvou jednoho ze slavných curyšských vánočních trhů

Adventní návštěva Curychu se neobejde bez zastávky na vánočních trzích, z nichž každý je pozoruhodný svým vlastním charakterem a atmosférou. Nejstarší trh ve čtvrti Niededorf na Starém Městě, tržnice Dörfli, působí romanticky. Wienachtsdorf na Sechseläutenplatz je jedním z největších trhů, přímo před budovou opery a blízko jezera, se 100 stánky prodávajícími produkty od začínajících švýcarských designérů a velkou fondue chatou a dětskou vesničkou.

Vánoční trh na Sechseläutenplatz, obrázek Zürich TourismVánoční trh na Sechseläutenplatz, obrázek Zürich Tourism

V prostranství hlavního nádraží v Curychu je Christkindlimarkt jedním z největších vnitřních vánočních trhů v Evropě se 140 stánky, které se zaměřují na místní podniky; vrcholem je 15 metrů vysoký vánoční strom. Tržnice Münsterhof, ohraničená kostelem Fraumünster a cechovními domy, nabízí tradiční omáčky Tsüri, DillySocks (barevné ponožky) a psací potřeby od Landolt-Arbenz.

Vánoční trhy na Hlavním nádraží, obrázek Copyright www.cp9.chVánoční trhy na Hlavním nádraží, obrázek Copyright www.cp9.ch

Nedaleko Bahnhofstrasse je vánoční trh na náměstí Werdmühleplatz známý Zpívajícím vánočním stromem: Sbory seřazené v řadách na vertikálním pódiu ve tvaru vánočního stromku zpívají koledy, což je vokální lahůdka pro sváteční období. Mezi další skvělé trhy patří Christkindlimärt v Rapperswil-Jona se středověkým Starým Městem a hradem Rapperswil jako kulisami, vánoční trh Einsiedeln před opatstvím Einsiedeln, benediktinský klášter a dřevěné chatky prodávající svíčky, bio džemy, šperky a textilie. ve Winterthurském Starém Městě, kousek vlakem z Curychu.

Zpívající vánoční strom na náměstí Werdmühleplatz, obrázek Zürich TourismZpívající vánoční strom na náměstí Werdmühleplatz, obrázek Zürich Tourism

Aktivity pro rodiny o letošních Vánocích v Curych

Advent nasytí všechny návštěvníky, od romantiků přes rodiny až po milovníky všeho vánočního. Mikuláš, inspirace pro Santa Clause, vozí děti ve věku 4–9 let na svém pestře vyzdobeném červeném Märlitramu městem, zatímco dva andělé vyprávějí vánoční příběhy.

Santa projíždějící Curychem na svém jasně zdobeném červeném Märlitramu, snímek Mario Modena, Zürich TourismSanta projíždějící Curychem na svém jasně zdobeném červeném Märlitramu, snímek Mario Modena, Zürich Tourism

Návštěvníci si mohou vyrobit svíčky na Bürkliplatz, tradiční předvánoční akci, která provoní vzduch hořkosladkou vůní horkého včelího vosku. V Elfendörfli (elfí vesničce) najdou děti vánoční pohádku v Opeře — kino pro děti, Santa Clausovu poštu, knižní koutek a řadu aktivit. Na začátku prosince na vrcholu Käferberg u Curychu stráví svatý Mikuláš týden v malé lesní chatě, kde baví děti a rodiny.

Curych 6000 metrů čtverečních Dolder kluziště, snímek Dominik Baur, Zürich TourismCurych 6000 metrů čtverečních Dolder kluziště, snímek Dominik Baur, Zürich Tourism

Další dobrodružství oslavují venku. 2,5 km dlouhá sáňkařská dráha Hoch-Ybrig začíná přímo u horní stanice sedačkové lanovky a je vhodná pro všechny věkové kategorie, protože se vine lesem. Curych je také domovem některých kluzišť, jako je kluziště Dolder o rozloze 6 000 metrů čtverečních, jedno z největších v Evropě.

To nejlepší z Curychu Butiky

Butiky po celém Curychu oslovují milovníky trendů a módních nadšenců, se skvělými nálezy v obchodních domech Jelmoli a Globus s tradicí. Mezi další zajímavosti patří knihkupectví Bücher Brocky vedle vlakového nádraží Enge a Brockenhalle Tigel pro starožitnosti s přilehlou truhlářskou dílnou pro zakázkové zakázky.

Udržitelný obchod Circle v srdci Starého Města prodává udržitelnou a eticky vyráběnou módu, boty a doplňky, zatímco Marktlücke má krásné výrobky a předměty ručně vyráběné v malých dílnách. Schweizer Heimatwerk, založený v roce 1930, je proslulý kvalitními švýcarskými ručními výrobky, od dřevěných kolovrátků až po skleněné mísy a šperky.

Nakupování ve Fabrikat, obrázek Christine Benz, Zürich TourismNakupování ve Fabrikat, obrázek Christine Benz, Zürich Tourism

Umělci chválí Fabrikat v curyšské čtvrti Langstrasse s výjimečnými pery, štětci, barvami, papírem a nástroji. Obchod Franz Carl Weber na náměstí Bahnhofplatz je rájem pro děti, zatímco dospělí si užijí barevné, recyklované plachtové tašky ve Freitagu. Nakupování během Vánoc je také živé, obchody mají někdy otevřeno i v neděli.

Curych: Ráj gurmánů

Gastronomické centrum Švýcarska, Curych ožívá o Vánocích, od prvotřídních restaurací až po to, co návštěvníkům nabízí jednoduchý požitek z popíjení horké čokolády při toulkách ulicemi. Kosmos Bistro je francouzské a má prostornou terasu a pocit pohodlného obývacího pokoje. Historická kavárna a restaurace Sprüngli podává slavnou Konditor-Zmorge (cukrářská snídaně) s domácím chlebem, čerstvým džemem a Birchermüesli.

V The5 šéfkuchaři ověnčení michelinskými hvězdami v tomto sezónním vyskakovacím menu pohostí hosty velkolepým pětichodovým menu; v prostředí s 360stupňovými videoprojekcemi jsou jídla vzrušujícím zkoumáním chutí a pohyblivých obrazů.

Mnoho místních společností může dodat perfektní gurmánskou pochoutku nebo dárek. Berg und Tal prodává ručně vyráběné potraviny bez umělých příchutí a přísad, jako je sušené maso, těstoviny, ořechové koláče a oleje. Wabe3 vyrábí med ve městě, Züri Tirggel St. Jakob vyrábí tradiční curyšské sušenky s medem, moukou a kořením a Züri Fondue dodává směs fondue z regionálních surovin.

Odpočiňte si a udělejte si radost v Curychu

Obyvatelé Curychu milují svá apéros, společenská setkání obvykle po práci. Vychutnejte si jeden v Bar am Wasser, baru/restauraci/kavárně, který má dvoupatrovou galerii lihovin o objemu 400 lahví a 25 originálních koktejlů. Jen málo míst odpovídá výhledu z Jules Verne Panorama Baru s výhledem na střechy Curychu a skvělými nápoji a koktejly.

Krásná fondue chata v lese, obrázek Chalet ZürichbergKrásná fondue chata v lese, obrázek Chalet Zürichberg

Mezi další apéro nápady patří sklenka svařeného vína při procházce zasněženým lesem s hořící pochodní poblíž hotelu Zürichberg nebo popíjení horké čokolády při jízdě zubačkou až k zámeckému hotelu Dolder Grand. Jedním z nejunikátnějších společenských setkání je Fondue Tram, která se prohání městem, zatímco hosté uvnitř namáčejí vidličky na fondue do kouřícího roztaveného sýra.

Zatímco o Vánocích je v Curychu co dělat, město také dává návštěvníkům šanci najít klid a zamyslet se, než nabijí energii. Krásná zimní zahrada v Romantik Seehotel Sonne u Curyšského jezera umožňuje návštěvníkům vychutnat si sklenku horkého punče v okouzlující atmosféře. Jezero má saunový člun, kde se cestující mohou vypotit před skokem do ledově studené vody, k dispozici také v sauně v Seebad Enge, koupališti u jezera.

Sáňkování uprostřed města je možné na sjezdovce na Uetlibergu, zatímco zimní procházky podél historické hradební zdi, podél Curyšského jezera a řeky Limmat nebo v lesích kolem města jsou krásným způsobem, jak ocenit přírodu. A pro umělou vizuální lahůdku je Blüemlihalle v Amtshaus I nápadná vstupní hala policejní stanice, kterou vytvořil umělec Augusto Giacometti.

Advent v Curychu a jeho bohatá nabídka zážitků by nebyl možný bez městských vánočních tvůrců, kteří neúnavně dřou, aby návštěvníkům přinesli radost a zázraky. Guido Schweizer je řidič tramvaje Santa Clause; Katja Weber je strůjcem vánoční vesničky Wienachtsdorf; Hans Kunz a jeho manželka vyrábějí to, co je považováno za nejlepší svařené víno ve městě; Daniele Marques, Charles Keller a Adrian Schiess jsou přesnými architekty vánočních iluminací „Lucy“. A nezapomeňte na Santa Clause, nenapodobitelnou postavu, která plave po boku stovek místních obyvatel během akce Samichlausschwimmen (Mikulášské plavání), která se konala začátkem prosince. Právě toto odhodlání, duch a radost ze života dělají z adventu v Curychu tak nezapomenutelnou událost. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *