Austrálie

Navrhovaná cestovní bublina Aussie – NZ – Pacific Islands

Myšlenka na vytvoření cestovní bubliny stoupá a svět se na tuto iniciativu dívá s optimismem. Vzhledem k tomu, že Austrálie a Nový Zéland jsou svědky poklesu jejich statistik COVID19, vedoucí představitelé jednají o uzavření exkluzivní dohody, která pomalu otevře jejich hranice a pomůže oživit již tak přeplněný turistický sektor.

Jakmile to bude implementováno, možná od konce června do začátku července, mohou Austrálie i Nový Zéland konečně dát svým občanům pocit normálnosti a zbytku světa vzor, ​​který bude následovat. Uzákonění trans-Tasmanské bubliny by znamenalo zvýšení počtu letů mezi oběma zeměmi, ukončení 14denní karantény pro obyvatele Austrálie a Nového Zélandu a doufejme, že přímé lety mezi Tasmánií a Nový Zéland.

Existuje naděje, že tato trans-Tasmanova bublina bude rozšířena do tichomořských zemí z Fidži, Vanuatu, Cookových ostrovů a Samoy, které dosud zůstaly bez pandemie.

Mezinárodní cestování je stále vzdáleným snem, ale spojení mezi dvěma sousedními zeměmi je možné. Nový Zéland od jejich náhlého uzamčení v březnu zploštil koronavirovou křivku. Austráliena druhou stranu dělá vše pro to, aby virus udržel pod kontrolou.

Jeho aplikace pro chytré telefony COVIDSafe pro sledování kontaktů má v současnosti 5 milionů stažení a s postupným otevíráním státních hranic se bude rozrůstat. Logika vychází z toho, že v případě, že uživatel aplikace testuje pozitivně na virus, mohou úřady identifikovat všechny možné uživatele aplikace, kteří se po určitou dobu nacházeli v dosahu Bluetooth aplikace infikované osoby. To by pomohlo při sledování kontaktů a zadržování všech budoucích shluků. Nový Zéland je připraven představit podobnou aplikaci nebo přijmout současný australský program.

Znovuotevření hranic mezi Austrálií a Novým Zélandem by znamenalo oživení obou ekonomik těžce poškozených pandemií, konkrétně odvětví cestovního ruchu – nápad vřele vítají Novozélanďané, kteří brzy zatáhnou závěsy lyžařská sezóna. Přestože datum nebylo stanoveno, místní podniky drží palce v červnovém znovuotevření. Australané tvoří 40 % lyžařské turistiky na Novém Zélandu.

Provozovatelé sněhových polí očekávají v sezóně ztrátu, ale vláda se těší spíše na dlouhodobá řešení než na prudké úpravy. Vzhledem k možnosti 14denní karantény z cesty úředníci v obou zemích vážně projednávají nové protokoly, včetně zavedení vnitrostátních cest a intenzivního pohledu na jejich zdravotní systémy.

Bylo hlášeno, že Austrálie ztrácí každý týden uzamčení 4 miliardy dolarů. Uvolnění transtasmánských hranic umožní obnovení obchodování pro více než 15 000 australských podniků s napojením na Nový Zéland. Premiérka Jacinda Ardernová varovala před úplným otevřením hranice vzhledem k tomu, že Nový Jižní Wales v Austrálii má mnohem více případů než ostatní státy.

K dnešnímu dni Austrálie zaznamenala přibližně 6 800 infekcí a 95 úmrtí a Nový Zéland 1 137 případů a 20 úmrtí. Fidži bylo dosud svědkem 18 potvrzených případů bez úmrtí. Vanuatu, Cookovy ostrovy a Samoa nadále zůstávají bez pandemie. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *