Austrálie

Cookovy ostrovy – ukryté uprostřed Pacifiku

Je jen málo destinací světové úrovně, které se dokázaly vyhnout známým hotelovým a restauračním řetězcům, dopravním zácpám a komercializaci atrakcí a kulturního obsahu. Proto jsou Cookovy ostrovy tak úžasné.

Představte si souostroví, které vypadá jako skutečný tropický ráj – čisté, autentické, bez slavných hotelů a s malým počtem návštěvníků. Samozřejmě vše má svou cenu. Abyste se dostali na toto autonomní území ve volném spojení s Novým Zélandem, budete muset tvrdě pracovat a být připraveni utratit trochu více peněz. Air Nový Zéland hlavní ostrov Rarotonga je obsluhován lety z Aucklandu, několika australských měst a Los Angeles.

Tato polynéská destinace v Jižní Pacifik Nejjednodušší bude zařadit se do itineráře těch, kdo plánují návštěvu Nového Zélandu, a odměna za toto úsilí navíc nebude chybět. Patnáct ostrovů má rozlohu asi 100 000 km2 a je rozděleno na Severní a Jižní Cookovy ostrovy.

Na Rarotonga největší ostrov, je místem, kde se nachází hlavní město Avarua. Jediná silnice obíhá ostrov a dá se po ní ujet za 45 minut. Dalšími významnými ostrovy jsou Aitutaki, Atiu, Mangaia a Penryn. Obyvatelstvo je převážně Maori, polynéský národ, ale kromě marockého jazyka obyvatelé mluví velmi dobře anglicky.

Cestovní ruch

Navzdory tomu, že cestovní ruch je jedním z hlavních ekonomických odvětví (druhým je offshore bankovnictví), zde neuvidíte procházet davy a skupiny amerických turistů.

Také zde nejsou žádné slavné hotelové řetězce, ale ostrovům dominují luxusní vily a bungalovy s bazény a kombinací tradičního a současného designu. Resorty jsou většinou ve vlastnictví místních rodina je zajímavé, že na Cookových ostrovech není žádná budova vyšší než kokosová palma.

Gastronomie

Na ostrovech nejsou žádné mezinárodní franšízy, takže nečekejte žádného velkého mecha. Mezi oblíbené místní speciality patří ika mata (marinované čerstvé ryby), strčit (banánový pudink), v ruce (vařené listy taro), kozí kari a čerstvé mořské plody.

Nejlepší destinace v Pacifiku

Již čtvrtý rok po sobě označil Global Traveler Cookovy ostrovy za nejlepší destinaci v tichomořské oblasti. Byly vybrány mimo jiné proto, že zde není žádný stres, nejsou příliš komercializované a nejsou ani příliš drahé – i když patří do luxusních destinací.

A Lonely Planet prohlásila Cookovy ostrovy za jedno z nejkrásnějších míst na světě. A to nejlepší na ostrově je Aitutaki. Řetěz ostrovů, které tvoří laguna Aitutaki je neobydlená a voda je zde křišťálově čistá. Pořádají se zde organizované plavby po laguně, které byste si neměli nechat ujít.

Místní kultura

Obyvatelé Cookových ostrovů si nemysleli, že by měli svou kulturu přizpůsobovat turistům a jejich zábavě. Dobrým příkladem toho je Ta Vara Nui – Noční show na vodě. Nejlepší tanečníci se scházejí, aby vyprávěli tradiční příběhy – v maorském jazyce – prostřednictvím tance, zpěvu a bubnování. Překlad následuje až po tanci.

O Maorech je známo, že jsou hlasití a milují pořádnou párty, a v Rarotonga jsou tři hlavní kluby a hospody. Všude na ostrovech uslyšíte egoistická místní hudba a pozvání k tanci.

Udržitelnost

Cookovy ostrovy pracují na tom, aby se staly plně udržitelná destinace. 10 z 12 obydlených ostrovů zakázalo vozidla na fosilní paliva a solární energie je standardem. Mnoho letovisek a vil je šetrných k životnímu prostředí a nabízí hostům bezplatné používání jízdních kol během pobytu.

Počasí je perfektní

V průběhu roku na ostrovech je příjemně a teplos průměrnou teplotou 26 stupňů. Teplejší a mírně vlhčí počasí je od prosince do března, zatímco sušší měsíce jsou od dubna do listopadu. Mírně chladnější počasí je od června do srpna.

Velryby

Pokud zavítáte na Cookovy ostrovy mezi červnem a říjnem, budete mít štěstí migrace keporkaků z Austrálie a z Nového Zélandu přes Pacifik. Velryby jsou vidět i ze břehu a nejlepší pozorování je na západní straně Rarotongy. Pořádají se také výlety lodí.

Strávit den u vody

Cookovy ostrovy nabízejí všechny možné vodní aktivity, na které si vzpomenete – od plavby a potápění až po jízdu na kajaku, rybaření a pronájem jachet. Díky mnoha možnostem strávíte ve vodě celý den.

18 milionů let historie

Mangaia tradičně známý jako Au’au, je nejstarším ostrovem v jižním Pacifiku. Jeho stáří se odhaduje na 18 milionů let. Skládá se ze sopečné plošiny, obklopené skalami ze zkamenělých korálových „schodů“, po kterých můžete vystoupat. Managia je známá svým bohatým kulturním dědictvím, legendami a folklórem. Z hlavního ostrova se na něj dostanete krátkým letem Air Rarotonga.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *