Afrika

Mafie – příležitost pro skvělou dovolenou
Ostrov mafie je jedinečná destinace u pobřeží Tanzanie s odlehlými písčinami, želvími hnízdy a migrací žraloků velrybích. Méně známé a rozhodně mnohem klidnější než Zanzibar, ostrov nabízí neobjevený ráj. Čekají tady na vás neuvěřitelné potápěčské zážitky a je to skutečné definice luxusu naboso.

Zajímavá fakta o Zanzibaru

To je mafie součástí malého souostroví který se skládá z jeden velký a několik menších ostrovůz nichž každý má jedinečnou historii, která sahá zpět z 8. století. Název „mafie“ samozřejmě nemá nic společného s italskými mafiány, ale je odvozen od slova mahali pa afya (ve svahilštině), což znamená „zdravé bydliště„.

Mafie – pro ty, kteří nemají rádi davy

Cestovní kanceláře, touroperátoři a cestovatelé stále málo známé, ostrov není přeplněný turisty. Místní úřady cestovního ruchu uvádějí, že ostrov ročně navštíví necelých 7000 turistů kteří zůstávají v průměru asi pět nocí. Oficiální stránky ostrovní turistické organizace upozorňují, že Mafie přitahuje ty, kteří chtějí uniknout davům. Ostrov je zajímavý pro návštěvníky, kteří chtějí prozkoumat něco nového a zažít přírodu a místní kulturu, která je stále nedotčená rozvoj měst a masová turistika.

Mořský park na ostrově Mafia

Mafie je skutečná mořský ráj a může se pochlubit některé z nejbohatších korálových útesů na světě. S exotickými rybami, chobotnicemi, rejnoky, želvami a žraloky velrybími, které navštěvují tyto teplé a čisté vody, je ostrov korálové zahrady východní Afriky. Mořský park na ostrově Mafia (Mafia Island Marine Park) vznikl v roce 1995jak by chráněné útesy souostroví a více než 460 druhů ryb.

Nejlepší potápění jsou na ostrově v hloubce menší než 30 metrů. Na své si přijdou začátečníci i šnorchlaři mělké vody a útesy „Chole Bay“. Zkušení potápěči se mohou těšit dlouhá korálová stěna mimo záliv s obrovskými (staghorn) modrými špičatými korály. Časté jsou také velké dravé ryby a želvy.

Ostrov Juani

Stejně působivé jsou ostrovní projekty na ochranu životního prostředí. Na ostrově Yuani, kousek od pobřeží mafie, nevládní organizace Sea Sense ve spolupráci s místními komunitami pracuje na monitorování a ochraně mořských želv. Návštěvníci se mohou podívat, jak na to na vzdálenějších plážích hnízdí želvy a jak se rodí mláďata.

Na ostrově Yuani mohou turisté navštívit starověké město Kuakterá sahá až do z počátku 12. století. Archeologické naleziště nabízí několik mešit, hřbitov, palác s velkým skladištěm a školu. To vše financoval tehdy výnosný obchod s mořskými lasturami („cowrie“). S ohledem na to lze říci, že jednou Kua bylo místem značného místního významu.

Kde zůstat

Souostroví nabízí výjimečné možnosti bydlení od romantických domků na stromech po soukromé ostrovy a pohodové malé hotely.

Nachází se mezi Mafií a ostrovem Yuani ostrůvek Chole. Tento malý ostrov nabízí návštěvníkům možnost zůstat v „Chole Mjini“ a žít skutečná fantazie uprostřed mangrovových stromů a starých baobabů. Zajímavý ostrovní ústup nabízí sedm neobvyklých stromových domů uprostřed přirozené vegetace. Každý z luxusních domů nabízí výhled na moře. Některé jsou dost blízko, aby ukolébaly hosty ke spánku zvukem vody prosakující kořeny mangrovů.

Polák Polák je další zajímavou možností ubytování. Tyto exkluzivní bungalovy nabízejí nenáročnou a uvolněnou atmosféru. Zařízení se skládá ze sedmi apartmánů – bungalovů, dokonale začleněných do okolní tropické zahrady. Všechny produkty používané v ubytování jsou místní.

Pro maximální luxusní zážitek je možné pronajmout si vlastní ostrov. Ostrov Thanda je přístupný těm, kteří mají hlouběji do kapsy. Je vybaven jednou luxusní vilou a dvěma tradičními sruby na pláži Indického oceánu.

Jak se tam dostat

Dostanete se na ostrov Mafia krátkými 30minutovými charterovými lety z Dar es Salaamu největší město v Tanzanii nebo z ostrova Zanzibar. Také je ostrov denně spojení vnitrostátními lety do všech safari destinací v Tanzanii.

Tanzanie je jednou z nejoblíbenějších safari destinací v Africe

wtravelmagazine.com, travelmagazine.rs
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *