Asie

Sigiriya – starobylé město na vrcholu skály

Poblíž města Dumbele v centrální provincii Srí Lanka, na zploštělém vrcholu monolitické skály vysoké 180 metrůkterá se tyčí z džungle a dominuje okolí, leží starobylé město.

Skála Sigiriya je pozůstatkem ztvrdlé magmatické zátky z dávno vyhaslé sopky, vznikla před dvěma miliony let, píše National Geographic Serbia. Jeho okolí bylo osídleno zhruba od roku 20 000 př. n. l. a jeho jeskyně sloužily jako úkryty a svatyně.

Sigiriya a 200 kroků

Město Sigiriya na vrcholu skály bylo postaveno v 5. století našeho letopočtu králem Cassiapou I. Toužil po moci, sesadil z trůnu svého otce, mocného Datusena, tím, že ho zabil, zatímco jeho bratr, kterého si násilně uzurpoval, uprchl do Indie.

Žijící v neustálém strachu z návratu svého bratra, své hlavní město postavil na skále, aby měl neustálý výhled do okolí. Cassiape žil izolovaně ve svém honosném paláci a užíval si velkého bohatství.

Na vrchol skály vede téměř 200 schodů. a zachovaly se dodnes dvě obrovské kamenné lví tlapy u vchodu do paláce, a výzkum potvrdil, že se do ní dostalo lví čelistí. Samotný okraj skály byl obehnán hradbou a uvnitř hradeb byl areál rozdělen na tři části.

Oblast Horního paláce zabírala nejvyšší, severozápadní část. Na druhé straně plocha Dolního paláce zabírala spodní, severovýchodní část, zatímco třetí část areálu představovaly zahrady a zahrady na jižním konci, kde se pěstovaly různé ovocné stromy a okrasné rostliny. Korunou Sigiriya byl Nebeský palác, který se nacházel na samém vrcholu skály.

Sigurija leží na vrcholu skály

 

Sigiriya – luxusní zahrady a 500 konkubín

Zahrady Sigiriya patří mezi nejstarší na světě, a patřily k nejluxusnějším své doby. Zahradní komplex se skládal ze tří částí: vodní, terasovité a kamenné. Voda se skládala z četných fontán a bazénů, ve kterých koupaly královské konkubíny, kterých bylo podle legendy až 500.

Sigurské zahrady

 

Skutečnost, že cisterny a podzemní potrubí sloužící k jejich plnění, fungují dodnes, ukazuje, jaký inženýrský výkon tento systém bazénů, zahrad a fontán byl. Amfiteátr se nacházel v kamenných zahradách ve kterém měl král svůj vytesaný kamenný trůn. Terasovité zahrady byly uspořádány kolem skály a vody.

Indie je třetí největší ekonomikou v Asii

Fresky Sigiriya

Z místa uprostřed stoupání směrem k vrcholu jsou pod jedním výstupem ve skále fresky dívek (Girls in the Clouds) s nejčastěji obnaženými prsy. Podle jednoho záznamu bylo původně 500 takových kreseb, které nápadně připomínají fresky v Ajantě (Indie), dnes je k vidění dalších 22, které byly částečně restaurovány v 70. letech 20. století.

Stěna – zrcadlo

Po cestě na vrchol, krátce před severní plošinou, je zeď – zrcadlo. Za králova života byla omítka na té zdi vyleštěna do vysokého lesku. Mezi sedmým a jedenáctým stoletím tam vznikaly záznamy, které jsou nejstarší pamětníci sinhálské poezie. Tyto záznamy mají velký význam pro studium sinhálského jazyka.

Sebevražda

Kasape nakonec spáchal sebevraždu a hlavní město bylo vráceno nížině Anuradhapuri, kde byla předtím. Jeho velkolepý palác, známý svým bohatstvím a přepychem, byl vydrancován a přeměněn na buddhistický klášter.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *