Afrika

Mystický Fes – středověká nádhera Maroka
Vstupte do mediny Fez znamená zadat jeden z nejskvělejší středověká města na světě. Zdejší spletitá síť uliček je domovem vynikající islámská architektura – náročně zdobené mešity, paláce a medresy (teologické školy). Nicméně, kouzlo všedního dne návštěvníky nejvíce okouzlí. Řemeslníci kreslí vzory do mosazi, osli převážejí pytle s kořením mezi souks a vůně čerstvého mátového čaje linoucí se od vstupních dveří omamuje kolemjdoucí. Můžete se cítit jako scéna z Tisíce a jedné noci. Ale to není sen. Fes je barevné město, ve kterém se opravdu žije, a ne město zachovalé hlavně kvůli turistům. Právě tato vlastnost ho činí tak okouzlujícím.

Marocké suvenýry ke koupi

Poznejte Fes klidnou procházkou

Strávit nějaký čas putování labyrintem medinykterý je zapnutý Seznam světového dědictví UNESCO. Všude, kam vkročíte, objevíte něco nového a zajímavého. To může být elegantní nádvoří nebo mírně zchátralý palác, jehož dlážděné podlahy a masivní kolonády čekají na detailní restaurování. Po prohlídce si dejte pauzu se směsí čerstvého ovoce a užijte si výhled na staré město ze střechy Cafe Nagham, v bezprostřední blízkosti brány “Bab Bou Jeoud„.

Pokud ignorujete osly, je to medina bez provozu a je jako stvořený pro klidnou procházku. Skvělým výchozím bodem je „Tala’a Kebir„, dlouhá ulice vinoucí se starým městem. Cestou narazíte na řadu architektonicky významných míst dvě středověké medresy na obou koncích. Madrasa „Bou Inania Madrasa“ na jihozápadě a „Al-Attarine Madrasa“ na severovýchodě. Oba jsou vynikajícím úvodem do marockého řemesla, s velkými plochami zdobenými zajímavými dlaždicemi, omítkou a vyřezávaným cedrovým dřevem.

Nejlepší je nespěchat z jednoho bodu do druhého. Putováním po tomto městě lze strávit hodiny. Zastavte se a zkuste to lahodné šneky nebo fazolová polévka z pouličního stánku. Pokud chcete něco víc, zamiřte na střechu Clock Cafe poblíž jižního konce ulice Tala’a Kebira. Na jídelním lístku jsou některá zajímavá místní jídla, například burger z velbloudího masa. V kavárně se také konají zajímavé akce kurzy vaření jejichž součástí je prohlídka místního trhu s přísadami, což je skvělý způsob, jak se zorientovat v marocké kuchyni.

Umění a řemesla

Nedaleko muzeumDárek do koupele“ vypráví příběh o jedinečných architektonických prvcích a výzdobě interiéru, které uvidíte v celém Fes. Muzeum je věnováno Marocké umění a řemeslaod slavného „zelligedlaždice (ručně vyráběné marocké hliněné dlaždice s perleťovým leskem a velkou dekorativní silou) tadelakt“, lesklá dekorativní marocká omítka. Muzeum se nachází v bývalý letní palác sultána a má krásnou zahradu. Mnoho exponátů bylo zachráněno z opuštěných domů v Medině.

Podobnou atmosféru vybledlé opulentnosti a vznešenosti lze zažít i v palácGlaoui“, která je deset minut od muzea. Elegantní, zchátralá rezidence z 18. století, je to skutečná síť vzájemně propojených teras a dvorků, neméně působivé pro svou zchátralost.

Řemeslná scéna je stále ve Fezu živou tradicís různými řemeslníky, od kotelník k výrobce koberců kteří tvrdě pracují a zdokonalují své výtvory v malých dílnách. Je to jeden z nejznámějších produktů tohoto města kožené doplňky. Žádný výlet do Fes by se neměl vynechat Koželužna Chouara, jedné ze tří slavných koželužen. Tohle je největší a jeden z nejstarších. Kůže se v tomto působivém komplexu zpracovává a barví již od 16. století.

Fes a jeho hammamy

Vůně kůže může být tak ostrá a silná, že možná budete chtít zážitek ze své pokožky „otřít“. Existují po celém městě veřejné hammamy nebo parní lázně, včetně mramoru „Hammam Mernissi & Spa“. Pokud se rozhodnete jet do Maroka zůstat v jednom z riadůluxusní domy nebo paláce s vnitřní zahradou, berte prosím na vědomí mnoho z nich má své vlastní soukromé hammamy. Tyto hammamy kombinují tradiční metody s produkty, jako jsou aromatické oleje, aby nabídly luxusnější zážitek. Lázeňské centrum, zdobené výraznými dlaždicemi, v „La Maison Bleue“ je jedním z nejlepších.

Když je čas na večeři, zalezte do zahrady restaurace The Ruined Garden. Restaurace sídlící v bývalém kupeckém domě v romantické zahradě ve vnitrobloku podává pokrmy, jako je marocký hovězí tagine a pečené jehněčí, ale nabízí také vegetariánská jídla. Po večeři z terasy jednoho z nedalekých riadů, sledovat západ slunce nad pohořím Atlas zatímco muezzinovo volání k modlitbě se tyčí nad městem.

Ain Nokbi

Toto čtvrtina těsně mimo medinu, je domovem skupiny dílna specializovaná na keramiku a výrobu slavné hliněné dlaždice (zellige). Slavné marocké dlaždice se mohou pochlubit širokou škálou barev a složitou geometrií. Na workshopech můžete pozorovat celý proces výroby dlaždic.

Muzeum Nejjarina

Muzeum sídlí v působivém budova postavená na počátku 19. století který sloužil jako ubytování pro návštěvníky. Dnes se zde nachází soukromá sbírka dřevěných uměleckých řemesel z celé země. Na střeše muzea je příjemná kavárna.

Fes a soukromé zájezdy

Je zde možnost soukromé prohlídky a prohlídky zajímavé islámské architektury ve městě za pomoci odborníků. Důraz je kladen na soukromé domy v rezidenčních čtvrtích, s možností vidět některé v průběhu restaurování ale a zrekonstruované domy.

48 hodin v Káhiře
wtravelmagazine.com, travelmagazine.rs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *