Evropa

Faerské ostrovy, zapomenutá země Vikingů
Pokud máte chuť jednoho dne navštívit Faerské ostrovy buďte si jisti, že to bude tak, jak to bude život byl jednoduchý, ale také cestu, na kterou určitě nikdy nezapomenete. Obvykle se území stanou známějšími až po získání nezávislosti. A na některá úžasná území a ostrovy, které jsou stále součástí určité větší země, se často zapomíná. Jedním takovým příkladem jsou Faerské ostrovy. V době Vikingůtato území jsou obývané Vikingyspolečně s Grónskem a Islandem.

Setland Skotsko

Na rozdíl od Islandu však Faerské ostrovy se nikdy plně osamostatnily. Místo toho jsou ostrovy stále, jako Grónsko, zakládající území Dánského královstvíE. Ať tak či onak, je to úžasné místo k návštěvě. Jedinečná a zajímavá destinace čekající na objevení.

Faerské ostrovy – základní informace

Kde jsou: 320 km severně od Skotska
Počet obyvatel: 53 000
Postavení: Zakládající území Dánska (s vysokou mírou autonomie)
Průměrná letní teplota: 12 °C
Průměrná zimní teplota: 5 °C
Klimatizace je tady subpolární oceánské díky čemuž jsou ostrovy větrné, vlhké, studené a zatažené. Průměrná teplota se však po celý rok drží nad nulou díky Golfskému proudu.

Trocha historie

Na rozdíl od Islandu Vikingové nebyli prvními lidmi, kteří vstoupili na tyto ostrovy. Místo toho jsou zaznamenána dvě významná, po sobě jdoucí období před příjezdem slavných Norů a jejich lodí. První osady existovaly mezi lety 300 a 600 našeho letopočtu (první období) a druhé období následovalo mezi lety 600 a 800 našeho letopočtu. Předky současných obyvatel jsou Vikingové – přesněji severské země což jsou začal kolem roku 800 tyto nepřístupné ostrovy osidlovat. Mluvili stará západní norština která se rozrostla a vyvinula do rozmanitosti jazyka, kterým se dnes na ostrovech mluví – do faerského jazyka.

 

Je zajímavé, že existovaly tři skupiny Vikingů. severské zeměpředevším z Norska, kteří obývali Faerské ostrovy, Island, Grónsko. Dánovéhlavně z Dánska, kteří se směřovali na Britské ostrovy, a existují Vikingové ze Švédskakteří směřovali do východní Evropy.

Mezi 1035-1814. byly Faerské ostrovy součástí Norského království (který byl po roce 1450 ve spojení s Dánskem). V roce 1814 se však Norsko stalo součástí Švédska, zatímco Dánsko obdrželo Faerské ostrovy.

Cesta na Faerské ostrovy

Navzdory své izolaci v severním Atlantiku jsou Faerské ostrovy výborné spojení pravidelnými linkami z Kodaně (Dánsko), Paříže (Francie), Reykjavíku (Island), Edinburghu (Skotsko) a Bergenu (Norsko). Z posledních tří měst trvá let na ostrov jen asi hodinu. Dvě letecké společnosti které létají na Faerské ostrovy Scandinavian Airlines a Atlantic Airways.

Další možností pro cestovatele, kteří mají více času a touhu po dobrodružství je trajekt. Přepravní společnost, která vás do požadované destinace doveze pomalejší variantou je Smyril Line. Jen mějte na paměti, že lodě vyplouvají z Dánska a Islandu.

Faerské ostrovy jsou daleko od vyšlapaných cest a nic jako obvyklá turistická destinace. Na návštěvníky zde čekají příklady dramatické krajiny a divoký severní Atlantský oceána to vše daleko od davů turistů. Prostředí je klidné a relaxační. Největší město, zároveň hlavní město, je Torshavn. Městečko je malé, ale okouzlující a může se pochlubit zajímavým nočním životem. Ostrovy jsou neuvěřitelně zelené, hornaté a všechny propojené silnicemi a trajekty.

Aktivity na ostrovech jsou omezeny především na turistika a poznávání divoké, ale krásné venkovní krajiny. Existuje velký výběr zájezdů které si můžete vybrat, ale je také snadné je vyrobit vlastní itinerář a prohlédněte si tyto dramatické, zapomenuté ostrovy sami.

Torshavn

Torshavn je hlavním místem a hlavní město tohoto severního souostroví. Domy jsou barevné a město také pojmenované po severském bohu Thorovi (v překladu „luka Tora“), který je obvykle představován s kladivem v ruce. Nachází se ve městě téměř třetina obyvatel ostrova. Tórshavn se nachází v jižní části ostrova Streamujte to – největší a nejlidnatější z celkových 18, které tvoří Faerské ostrovy.

Když už jsi tady, studuj význam ovcí pro ostrovy a koupit si kousek vynikající značkové vlněné oblečení vyrobeno přímo zde v Tórshavnu. Mnoho domů ve městě a na ostrovech je krásných a okouzlujících pokryté travnatými střechami. Budete moci najít a velký výběr kaváren v evropském stylu, ale také tradiční možnosti.

Staré město hlavního města je dobře zachovalé, ale většina ostatních starých budov, postavených ze dřeva, podlehla neustálé hrozbě požáru. Nejstarší domy pocházejí ze 16. a 17. století.

Jiný svět než na co jste zvyklí, zdá se, že výlet na Faerské ostrovy bude výlet, na který asi jen tak nezapomenete.
wtravelmagazine.com, travelmagazine.rs

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *