Austrálie

Zajímavosti o Austrálii, které vás mohou překvapit

Oi kámo, proč nejdeš na své hranice, abychom mohli vyrazit na pláž a dát si barbie? (Hele kámo, proč si nevezmeš surf a půjdeme na pláž a opečeme si gril?) Ti, kteří se odváží daleko do Austrálie, jsou často překvapeni, jak milí a přátelští lidé na tomto kontinentu skutečně jsou. Ale tady je pár dalších věcí, které možná nevíte a které vás na Kangaroo Land překvapí.

Krátká slova
Australané si vyvinuli jedinečný styl mluvy, kterým je tendence zkracovat slova v běžné řeči. Ve srovnání s jinými zeměmi, kde se mluví anglicky, je to země, kde se používá nejvíce zkrácených slov, a není to nic nového, protože tato praxe začala již v 19. století. Některé ze zkratek jsou „Oz“ pro Austrálii, „mobes“ pro mobilní telefony, „totes“ pro zcela, „uni“ pro univerzitu, „awks“ pro trapné, „barbie“ pro barbecue (barbecue) a seznam takových slova jsou velmi dlouhá.

Vegemite
Pokud jste v Austrálii a někdo vám nabídne toast s pomazánkou zvanou Vegemite, určitě si ji vezměte. Vaše degustace skončí tím, že buď a) budete pomazánku a lidi, kteří vám ji nabízeli, nadávat nebo b) cestou domů koupíte tolik sklenic, kolik se vám vejde do kufru. Vegemite je tmavě hnědá pasta vyrobená z extraktu z pivovarských kvasnic s různým kořením a přísadami. Používá se jako pomazánka na chlebíčky a krekry a jako náplň do pečiva a Australané ho milují.

Humor
Pokud bychom měli definovat australský humor, mohli bychom ho popsat jako suchý, extrémní, antiautoritářský, sebepodceňující a ironický. Z tohoto popisu pochopíte, že jde o ojedinělý jev a že si s ním lidé zvenčí občas neví rady.

Obchody zavírají brzy
Podle toho, kterou část země navštívíte, se setkáte s různou zavírací dobou obchodů, ale nejčastěji mají otevřeno do 17.00 nebo 18.00. Na rozdíl od lidí ve většině ostatních zemí nejsou Australané zarytí shopaholici, ale své večerní aktivity směřují do míst, jako jsou hospody, kluby nebo kempování v přírodě. Výjimkou je čtvrtek, kdy má většina obchodů o něco delší pracovní dobu.

Multikulturalismus
Austrálie byla kdysi obydlena různými domorodými kulturami s asi 200 aktivními jazyky, kterými se v té době mluvilo. Ale kontinent byl osídlen osadníky ze Spojeného království, Irska, Číny, Holandska a mnoha dalších částí světa. V současné době žije v Austrálii více než 26 % lidí, kteří se narodili mimo tento kontinent, a většina přistěhovalců pochází z Afriky, Asie, Oceánie, Spojeného království, Jižní Ameriky a východní Evropy. Očekávejte tedy, že se zde na každém kroku setkáte s různými kulturami a jazyky.

Mentalita grilování
Barbie, zkratka pro grilování, je oblíbenou zábavou většiny Australanů. Grilování je vážný úkol a musíte v něm být opravdu dobří, pokud se chcete zapojit do společenského života této země, pak se nestyďte a zeptejte se svých nových australských přátel, jaké je nejlepší maso a jaké místní postupy pro jeho grilování a pak, zábava může začít!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *