Jižní Amerika

Rio de Janeiro, Řeka vzdechů

Cidade Maravilhosa („Nádherné město“) je přezdívka Rio de Janeira, města uhnízděného mezi deštnými pralesy a zelenými vodami oceánu, které se vyznačuje dlouhými písečnými plážemi, tancem a karnevalem. Název druhého největšího města v zemi a bývalého hlavního města Brazílie se překládá jako „lednová řeka“, což je způsobeno špatným úsudkem prvních Portugalců, kteří připluli k těmto břehům Jižní Ameriky. Flotila portugalských karavel zakotvila u vjezdu do zálivu Guanabara 1. ledna 1502 a toto datum a skutečnost, že geografický tvar velkého zálivu připomíná ústí řeky, určuje název jednoho z nejnavštěvovanějších měst na jižní polokouli. .

Musíte vidět!

– Hora Corcovado a socha Krista Spasitele – Corcovado je hora v samotném městě vysoká 709 metrů, na jejímž vrcholu se nachází největší art deco socha na světě – socha Krista Spasitele (Cristo Redentor). Je vysoký 30 metrů, stojí na osmimetrovém podstavci a rozpětí Kristových rukou je 28 metrů.

– Cukrový bochník (Pão de Acúcar), kam se lze dostat lanovkou, je nedílnou součástí prohlídky města. Pohled z vrcholu zálivu Guanabara a město nenechává návštěvníky lhostejnými.

– Copacabana (Copacabana) je název části města a název světoznámé pláže, dlouhé čtyři kilometry, s promenádou se zvlněným motivem, dlážděná typickým portugalským způsobem, černo-bílým kamenem.

Ipanema je jednou z nejznámějších pláží světa, kde se brzy ráno vyhledává místo na písku. Místo setkávání a zábavy se jmenuje stejně jako celá městská část, ke které patří. Ipanema je zmíněna také v typické „bossa nova“ písni „Girl from Ipanema“ (Garota da Ipanema).

– Karneval a Sambadrom – Jít do Ria během karnevalu je zvláštní zážitek a vrcholem večírku je přehlídka školy samby, vlastně občanského sdružení, v tematických kostýmech na slavném Sambadromu (Sambadrome Marquês de Sapucaí), s kapacitou 70 000 míst. Karneval se koná každý rok před začátkem velikonočního půstu. Turisté mohou mít během pobytu zájem navštívit jednodenní školu samby.

– stadion Maracana (Estádio de Maracanã nebo Estádio Jornalista Mário Filho), je jedním z nejslavnějších stadionů na světě, byl otevřen 16. června 1950. let. Maracana byla pojmenována po stejnojmenné řece Rio Maracanã. Speciálním zážitkem je derby utkání mezi fotbalovými kluby Flamengo a Fluminense.

– Pláže Botafogo, Flamengo, Praia Vermelha, Saõ Conrado, Leblon, Praia Arpador – Kromě Ipanemy a Copacabany se můžete vydat i na další pláže v Riu. Některé se nedoporučují ke koupání, ale můžete se po nich projít. Názvy pláží jsou často totožné s názvy částí města, kde se nacházejí.

– Prohlídka parkůvčetně Passeio Público, nejstaršího parku v Brazílii, Quinta da Boa Vista, veřejného parku a kdysi součástí zahrad paláce São Cristóvao, sídla brazilských králů v 19. století, a Parque Lage, veřejného parku na úpatí Corcovada.

– Botanická zahrada (Jardim Botânico) je jednou z nejznámějších botanických zahrad na světě a byla založena v roce 1808 portugalským králem João VI. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1922 a dnes obsahuje asi 6500 druhů rostlin.

– Katedrála (Igreja de Candelária) byla postavena po více než století a ve výzdobě interiéru představuje kombinaci barokní fasády a neoklasicistního a neorenesančního stylu.

Může nebo nemusí!

– Národní muzeum Brazílie (Museu Histórico Nacional) bylo otevřeno v roce 1922 a sídlí v koloniální pevnosti ze 16. století. Sbírka muzea zahrnuje největší numismatickou sbírku v Latinské Americe.

– Divadlo (Teatro Municipal) – Krásná budova divadla se nachází v centru města, na náměstí Cinelândia. Byl postaven v eklektickém stylu podle vzoru pařížské opery. Na vnějších zdech budovy jsou napsána jména slavných brazilských a mezinárodních umělců.

– Muzeum výtvarných uměnía (Museu Nacional de Belas Artes), je jedním z nejlepších muzeí v Jižní Americe a důležitou kulturní institucí. Vznikl v roce 1937 a mimo jiné obsahuje velkou sbírku obrazů a soch z 19. století.

– Arcos da Lapa – Akvadukt vybudovaný v 18. století, se záměrem vyřešit nedostatek vody ve městě. Nachází se v centru Ria, v sousedství Lapa.

– Národní park a les Tižuk (Floresta da Tijuca) je vlastně největší městský prales, tedy tropický prales na světě, o rozloze 32 kilometrů čtverečních a mnoho ze zmíněných památek se nachází právě v této oblasti. V roce 1961 byl vyhlášen národním parkem.

Pro chuť na sladké

– Favely – Návštěva osad, favel, na svazích města se stala nedílnou součástí turistické nabídky, ale z důvodu bezpečnosti se doporučuje pečlivý výběr zájezdu.

– Schodiště Selaron (Escadaria Selarón) je dílem chilského umělce Jorge Selaróna. Různobarevné schodiště je dlouhé 125 metrů a má celkem 250 schodů. Práce začaly v roce 1990 a skončily letos.

– Pedro da Gávea – žulová skála vysoká 842 metrů, bývala pozorovacím stanovištěm pro lodě připlouvající z Atlantského oceánu a dnes je oblíbeným cílem milovníků skalního lezení. Jsou tam zajímavé staré nápisy vytesané do skály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *