Austrálie

7 luxusních ekologických resortů, které chrání oceán
Ostrovní letoviska chránící oceán: Ochrana mořských želv, mořských savců a korálů; vývoj vedený celebritami a obnova ekosystémů: některá z nejexkluzivnějších ostrovních středisek na světě vynikají nejvíce díky odhodlání chránit oceány a podporovat místní komunity. Vydejte se na tato izolovaná místa po celé planetě, abyste viděli rozdíl, který mohou taková ekologická letoviska způsobit životu pod vlnami.

Jaká jsou přední udržitelná ostrovní ekologická letoviska na světě?

Luxusní Eco Resort ve Francouzské Polynésii: The Brando

Udržitelně postavená rezidence The Brando, obraz Adam Bruzzone

Udržitelně postavená rezidence The Brando, obraz Adam Bruzzone

Když Marlon Brando poprvé dorazil na atol Tetiaroa, byl tak ohromen jeho přírodní krásou a polynéským způsobem života, že se rozhodl najít svou vlastní kapsu tohoto ráje, kterou bude nazývat domovem. O několik let později, ve snaze učinit z této biodiverzní oblasti centrum pro výzkum životního prostředí, začal své úsilí o vytvoření ekologicky uvědomělé luxusní ostrovní letovisko.

Zatímco to byl začátek vytvoření resortu Brando, nakonec debutoval v roce 2014. Věrný své původní inspiraci resort prokázal svou oddanost ochraně životního prostředí udržitelně postavenými vilami, které se mísí s lesem a obnovitelnými zdroji energie.

Udržitelné iniciativy ve Francouzské Polynésii

Spolu s výstavbou letoviska The Brando vybudoval a daroval ekostanici společnosti Tetiatoa Society, která provozuje výzkumné a vzdělávací projekty zaměřené na ochranu atolu. Iniciativy zde zahrnují udržitelný rybolov a programy doplňování ryb, zachování, monitorování a obnovu životního prostředí a ochranu druhů, jako jsou želvy.

Částečně díky projektům, jako jsou tyto, se ve vodách tohoto atolu daří mořskému životu. Bylo zde identifikováno kolem 167 druhů ryb, na své migrační trase tudy procházejí velryby a pravidelně se objevují delfíni.

Jedinečný zážitek v The Brando

 

Udržitelný cestovní ruch v Panamě: Islas Secas

Jedna z kasit na Islas Secas

Jedna z kasit na Islas Secas

Obří manty, lusky delfínů a migrující keporkaci: to jsou jen některé z mořských tvorů nalezených v rozmanitém ekosystému oceánu u tichomořského pobřeží Panamy.

Soukromé souostroví Islas Secas leží v srdci tohoto prosperujícího mořského prostředí, jen kousek lodí od národního mořského parku Coiba, světového dědictví UNESCO. Ekologický resort pro 18 hostů, který byl oficiálně dokončen v prosinci 2019, se rozprostírá nad Islas Cavada v srdci těchto ostrovů podobných Jurskému parku.

Casitas s palubami a bazény vykukují z kvetoucí vegetace a dramatická Terraza s vysokým stropem a otevřenou stranou je místem pro stolování od oceánu až po vidličku. V březnu se spustí stanové lázně.

Iniciativy panamského resortu Sustainable Eco

Kromě výstavby luxusního resortu z certifikovaného udržitelného dřeva Islas Secas zasadil tisíce původních stromů, aby obnovil celistvost ostrova a veškerou energii nyní získává ze solární energie. Ve prospěch okolního mořského prostředí pak nadace Islas Secas Foundation vytvořila partnerství s oceánskými iniciativami, jako jsou Oceans 5 a Panacetacea, které v této oblasti provozují výzkumné a vzdělávací projekty.

Toto prostředí můžete zažít, když se vydáte na mořské safari, prozkoumáte na kajaku a paddleboardu a uvidíte migrující mořský život.

 

 

Pláže s bílým pískem v Tanzanii: ostrov Thanda

Námořní setkání jsou nedílnou součástí zážitku Thanda. Poloha letoviska, jen kousek od jižního pobřeží Tanzanie, vás staví do nejlepšího místa pro koupání se žraloky velrybími od října do března a můžete nahlédnout do mořského života po celý rok.

Ostrov Thanda, který vzdává hold svému postavení v mořské rezervaci ostrova Shungimbili, projevuje optimální respekt k oceánu, spolupracuje s tanzanskými mořskými parky a přední nevládní organizací Sea Sense na řadě programů ochrany v místní komunitě. Zákaz rybolovu umožňuje rozkvět mořského života, pravidelné průzkumy monitorují zdraví korálů a struktury školky stimulují obnovu útesů – můžete vidět, jaký rozdíl tyto projekty přinášejí, když se připojíte k mořskému biologovi na výlet za šnorchlováním.

Ekologické vily

Resort pak odráží své citlivost na životní prostředí v udržitelnosti resortu. Solární panely poskytují energii a odsolovací systém čistí mořskou vodu pro bazén s okrajovým tokem.

Udržitelně postavené vily poskytují přímý přístup k soukromému útesu přímo u pobřeží a máte snadný dosah na potápěčské lokality světové třídy u nedalekého ostrova Mafia. Možná budete mít štěstí, když uvidíte želvy hnízdící na březích a potápění vás přivede tváří v tvář ohroženému dugongovi.

 

Nejlepší Eco Resort na Seychelách: Fregate Island

Seychely jsou zářným příkladem toho, jak dobře dělat ekoturistiku. Obnova celých ostrovů a inovativní přístup k ochraně moří jej postavily na hlavu a ramena nad většinu ostrovních národů.

Ostrov Fregate, který leží na nejvýchodnějším bodě žulových Vnitřních ostrovů, patří mezi ta ekologicky přátelská letoviska, která mají zásadní význam. V posledních několika desetiletích se ostrov Fregate vrátil do svého nejpůvodnějšího stavu díky znovuzavedení endemických rostlin, ptactva a ikonických druhů, jako je obrovská želva Aldabra.

Nedotčená příroda na ostrově Fregate

Ekologové berou hosty na exkurze, aby porozuměli tomuto prostředí a setkali se s mořským životem oceánu. Velryby, delfíni a obří manty proplouvají hlubšími vodami regionu a barevná hejna ryb přinášejí život do mělčin.

Dvě ze sedmi písečných pláží ostrova poskytují stanoviště pro hnízdící želvy, které ochranářský tým Fregate každý rok od října do ledna chrání a monitoruje a zajišťuje, že se želvy úspěšně a bezpečně vylíhnou.

Pobyt v jedné z rozlehlých vil Fregate s bazénem vám v tomto vzkvétajícím prostředí poskytne vlastní soukromé útočiště. Průzkumy a vodní sporty v resortu vás pak seznámí s okolím bohatým na divokou zvěř.

 

Luxusní Eco Resort na Grenadinách: Soukromý ostrov Petit St. Vincent

Potápěčské centrum na soukromém ostrově Petit St Vincent, snímek Jean-Michel Cousteau Diving

Potápěčské centrum na soukromém ostrově Petit St Vincent, snímek Jean-Michel Cousteau Diving

Když místo ponese jméno Jean-Michel Cousteau, víte, že to bude maják na ochranu oceánů. Soukromý ostrov Petit St. Vincent Private Island je domovem jednoho z mála světových potápěčských center, na které dohlíží oceánský průzkumník, filmař a ochránce přírody.

Syn legendárního průzkumníka Jacques-Yves Cousteau zde otevřel své karibské potápěčské centrum po výzkumu útesů a oceánského života v regionu. Cousteau, inspirovaný k tomu, aby pomohl lidem ocenit množství zdejšího mořského života, považoval toto ekologicky zaměřené letovisko za to pravé místo, kde by mohl sdílet své poselství.

Toto potápěčské centrum zapadá do ochranného étosu samotného resortu. Odsolování oceánské vody, recyklace a pěstování produktů v bio zahradě šéfkuchaře, to vše přispívá k úsilí Petit St. Vincent o udržitelnost, které je pak doplněno ekologickými projekty, jako je obnova útesů.

Výsledky této práce můžete vidět při šnorchlování u atlantického mola ostrova a možná se dokonce zapojit do procesu obnovy. Vyberte si chatu zastrčenou do bujné vegetace ostrova nebo se ubytujte v plážové vile s výhledem na moře a poté prozkoumejte okolí, nad i pod vodou.

 

Eco Resorts již brzy v Belize: Blackadore Caye

Velká část rozvoje tohoto letoviska byla držena pod pokličkou. Když bylo oznámeno, že Leonardo DiCaprio se zde pustil do vytvoření ostrovního letoviska, přičemž zprávy o projektu se poprvé objevily v roce 2015, okamžitě se dostal na mezinárodní výsluní.

Ve spolupráci s majitelem sousedního letoviska CayoEspanto se DiCaprio pustil do vytvoření luxusního úkrytu, který by mohl být přínosem pro prosperitu okolního prostředí, a to jak na souši, tak v oceánu. DiCaprio doufá, že vytvořením eko-resortu, který prospívá přírodnímu prostředí, nastaví model pro další podobné projekty ekoturistiky v jiných částech světa.

Udržitelný cestovní ruch v Belize

Resort bude mít sbírku energeticky účinných bungalovů a udržitelných luxusních vil, vedle hlavní chaty s plážovým klubem, raketovým klubem, molem a vzdělávacím centrem. Mangrove byly vysazeny, aby zastavily přirozenou erozi ostrova, a původní druhy jsou znovu vysazovány.

Slavnostní otevření resortu je plánováno na rok 2020, ale s novými informacemi, které ještě nebyly odhaleny, si budeme muset počkat, až se dozvíme více.

 

Eco Resorts již brzy v Mosambiku: Kisawa Sanctuary

Pohled do Kisawa Sanctuary

Pohled do Kisawa Sanctuary

Udržitelnost a ochrana přírody se setkávají s inspirovanou architekturou a designem v této brzy otevřené chatě v Mosambiku. Kisawa Sanctuary, plánovaná na premiéru v létě 2020, spojí odlehlé místo na ostrově Benguerra v chráněném souostroví Bazaruto s dosud nevídanou udržitelnou architekturou integrující 3D tisk a tradiční řemesla, jako je truhlářství a textil, s místními materiály z místních komunit.

Stavební materiály vytvořené z ostrovního písku a mořské vody poskytnou strukturu pro 12 bungalovů umístěných napříč soukromou svatyní lesů, pláží a písečných dun. Hlavním cílem zde má být ochrana oceánů, přičemž zakladatelka Nina Flohr současně zakládá sesterský projekt Kisawa Sanctuary, The Bazaruto Center for Scientific Studies (BCSS). Toto centrum se nachází na druhé straně ostrova Benguerra a bude domovem první dlouhodobé observatoře afrického oceánu pro monitorování ekosystémů a klimatických změn.

Souostroví Bazaruto jako celek je mimořádným prostředím pro mořský život. V těchto vodách jsou často k vidění manty a dugongové spolu s keporkaky, velrybími žraloky, želvami a delfíny. Divoké ostrovy pak obývá více než 145 ptačích druhů a na bílých písčinách se shromažďují růžoví plameňáci.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *