Jižní Amerika

Jihoamerické divy: Machu Picchu a další
Jižní Amerika je kontinentem plným fascinujících a tajemných míst, která lákají turisty z celého světa. Mezi největší jihoamerické divy patří bezpochyby Machu Picchu, starobylé město Inků v peruánských Andách. Tato archeologická lokalita je známá svou jedinečnou kombinací překrásné přírody a mistrovské architektury. Kromě Machu Picchu existuje v Jižní Americe řada dalších úžasných památek, jako jsou brazilský Národní park Iguaçu s impozantními vodopády či argentinský ledovec Perito Moreno, který se považuje za jeden z nejkrásnějších na světě. Připojte se k nám na cestě po těchto ohromujících jihoamerických divoch!

Tajemné Machu Picchu: Inkovské mistrovské dílo

Machu Picchu je jedním z nejvíce fascinujících a tajemných míst na světě. Tato starobylá inkovská pevnost se nachází v peruánských Andách a přitahuje každoročně tisíce turistů ze všech koutů světa. Tajemstvím Machu Picchu je jeho původ a účel, který dodnes zůstává neznámý. Archeologové se domnívají, že toto místo sloužilo jako duchovní centrum pro Inkovskou říši, ale stále existuje mnoho otazníků ohledně jeho skutečného využití.

Co dělá Machu Picchu tak unikátním jsou jeho architektonické prvky. Pevnost byla postavena bez použití malty, což znamenalo precizní skládání obrovských kamenných bloků do dokonalé harmonie. Tyto kamenné konstrukce jsou tak pevné, že odolaly i silnému zemětřesení, které Peru za poslední staletí postihlo. Další zajímavost spojenou s Machu Picchu je jeho poloha – ležíc na vrcholu hory ve výšce 2 430 metrů nad mořem nabídne neskutečné panoramatické výhledy na okolní krajinu. Tajemné Machu Picchu je tak nejen mistrovským dílem inkovské architektury, ale i překrásným a magickým místem, které si zaslouží své místo mezi jihoamerickými divy.

Impozantní vodopády Iguaçu: Přírodní div Jižní Ameriky

Jižní Amerika je domovem mnoha přírodních divů, mezi které patří i impozantní vodopády Iguaçu. Tyto vodopády se nachází na hranici Brazílie a Argentiny a jsou jedny z největších a nejkrásnějších na světě. Celkem se skládají ze 275 jednotlivých vodopádů, které společně tvoří široký oblouk o délce více než 2 kilometry. Nejznámějším a také nejmohutnějším vodopádem je Garganta del Diablo neboli Ďábelský hrdlo, který dosahuje výšky 80 metrů. Pohled na toto ohromující představení síly přírody je neskutečný zážitek.

Vodopády Iguaçu jsou obklopeny tropickou vegetací a poskytují útočiště pro bohatou faunu a floru. Tento unikátní ekosystém byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO již v roce 1984. Není proto divu, že tyto impozantní vodopády lákajícím turisty z celého světa. K dispozici jsou různé vyhlídky, stezky či lodní plavby, které umožňují návštěvníkům prozkoumat krásu tohoto přírodního divu z různých úhlů. Vodopády Iguaçu jsou jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Jižní Americe a jejich návštěva je nezapomenutelným zážitkem, který stojí za to zařadit do svého seznamu „musím vidět“ míst na kontinentu.

Perito Moreno – ledovec snů na jihu Argentiny

Perito Moreno je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších ledovců na světě. Nachází se v jižní části Argentiny, v národním parku Los Glaciares. Tento impozantní ledovec je dlouhý přes 30 kilometrů a dosahuje výšky až 60 metrů nad hladinou jezera Argentino. Co dělá Perito Moreno tak unikátním, je jeho schopnost aktivně se pohybovat a měnit svou podobu. Každých několik let dochází k dramatickému zřícení obrovských ledových mas do jezera, což představuje ohromující divadlo přírody.

Navštívíte-li tento úchvatný ledovec, budete mít možnost prozkoumat ho jak po souši, tak i po vodě. Existuje řada turistických stezek vedoucích kolem ledovce s fantastickými vyhlídkami na modré ledu pokryté vrcholy hor a krystalicky čistého jezera pod nimi. Pro odvážné cestovatele pak existuje možnost plavby lodí blíže k samotnému ledovci, což umožňuje pozorovat jeho majestátnost zblízka a dokonce slyšet dunivé zvuky praskajícího ledu. Perito Moreno je skutečně jedinečným přírodním úkazem, který vás ohromí svou krásou a sílou.

Kolumbijský klenot: Tayrona Národní park a jeho pláže

Tayrona Národní park je jedním z největších pokladů Kolumbie. Nachází se na severu země, nedaleko města Santa Marta, a nabízí návštěvníkům úchvatné scenérie a krásné pláže. Park je domovem pro bohatou biodiverzitu, kterou tvoří tropické deštné lesy, mangrovové bažiny a korálové útesy. Jednou z nejznámějších atrakcí v parku jsou jeho pláže s bledým písčitým pobřežím a tyrkysovými vodami Karibského moře. Mezi nejoblíbenější patří Cabo San Juan del Guía, La Piscina či Arrecifes.

Plavba lodním taxi ze Santa Marty do Tayrona Národního parku je již sama o sobě vzrušujícím dobrodružstvím. Po přistání na pevninském pobřeží se následně musíte projít pralesními stezkami, abyste dosáhli na tyto malebné pláže. Cestou si můžete vychutnat exotickou flóru i faunu tohoto regionu – od opic po kolibříky či papuchalky. A jakmile dorazíte na pláže, budete odměněni nádhernými výhledy a možností si užít klidného koupání nebo šnorchlování. Tayrona Národní park je skutečnou perličkou Kolumbie, kterou byste neměli vynechat při své cestě po Jižní Americe.

Nevšední krása Salar de Uyuni: Solná poušť v Bolívii

Salar de Uyuni je jedním z nejúžasnějších přírodních divů Jižní Ameriky. Tato solná poušť se nachází v Bolívii a rozkládá se na ploše více než 10 000 kilometrů čtverečních. Co dělá Salar de Uyuni tak unikátním, je jeho povrch tvořený vrstvou soli, který vytváří iluzi neskončeného zrcadla. Když prší, celý povrch se promění ve velkolepé jezero s dokonalým odrazem oblohy. Tento fenomén láká fotografy i turisty z celého světa.

Nevšední krása Salar de Uyuni není omezena pouze na jeho povrchu. V okolí této solné pouště lze nalézt další fascinující přírodní úkazy, jako jsou gejzíry, termální prameny a sopky. Navíc tu žije mnoho druhů vzácných ptáků a dalších živočichů, což dělá z tohoto místa skutečný ráj pro milovníky přírody a ornitology. Pro ty dobrodruhy mezi námi pak existuje možnost podniknout vícedenní expedici po Salar de Uyuni na speciálním terénním vozidle a zažít tak nezapomenutelné dobrodružství v jednom z nejkrásnějších koutů Jižní Ameriky.